Çek Proton Tedavi Merkezi Hakkında - Prag PTC’da Tedavi Olan Sakral Kordomalı Türk Hasta

Prag PTC’da Tedavi Olan Sakral Kordomalı Türk Hasta

Aslı, Prag’da proton terapisiyle tedavi olan ilk Türk hastaydı. Ona sağlıklı günler diliyor, henüz ülkesinde Proton Terapi Merkezi bulunmadığından daha çok hastaya yardımcı olabilmeyi ümit ediyoruz.
Otuzdokuz yaşında ,güler yüzlü bir genç hanım Aslı. “Yaklaşık beş yıl once sakral bölgemde ağrı hissetmeye başladım. MRI tetkikinin ardından ‘sakral kordoma’ tanısı kondu.Tümör, dokuz saat süren bir ameliyatla alındı. Ardından iki ay süreyle konvensiyonel radyoterapi gördüm. Bu tedavi sırasında bağışıklık sistemim zayıfladı, ağır bir infeksiyon geçirdim. Bağırsaklarım ve yumurtalıklarım da etkilendi.Yani pek hoş değildi” diye anlatıyor.

Daha kötüsü, birkaç yıl sonra tümör tekrar ortaya çıktı. Aslı geçtiğimiz yaz bir ameliyat daha geçirdi.”Tekrar radyoterapi olmam gerekiyordu , fakat aynı bölgeye ikinci defa aynı tip radyoterapi yapılamıyacaktı. Radyoterapistim Prag’daki proton terapi merkezini tavsiye etti.”

Aslı Prag’da , yüksek tek dozla (hypofractionation) 18 seanslık tedaviye başladı. Bu yöntem, proton tedavisinin özelliğine uyan özgün bir sistemdir. Klasik radyoterapi, etraftaki sağlıklı dokuları da etkilerken, protonlar çok daha iyi odaklanabilir ve dolayısıyla çok daha yüksek dozlar uygulanabilir. Aslı’yı tedavi eden Dr. Vinakurau , “Tedavi edici etki de daha iyi ve hızlı ortaya çıkar “ diyor. “Hasta tedaviyi çok iyi tolere etti , fakat tedavi edici etkinin sonuçları aylar içinde görülebilir” diyor.

Aslı Prag’daki merkezin çalışanlarının tutumundan ve bakımın kalitesinden memnun.”Gerçekten bütün elemanların yaklaşımından memnunum. Aynı zamanda Prag’da olmaktan da mutluyum, harika bir şehir. Proton seansları arasındaki zamanlarda , Prag’ın güzelliklerini de yaşayabildim. Çünkü hemen hemen hiç yanetki olmadı .” O şimdi dönüş yolunda. İşe geri dönmeden önce biraz dinlenecek. “ Maalesef kordoma çok seyrek görülen bir hastalık . Bu güne kadar öğrendiklerime göre , cerrahiden sonra en etkili tedavi yöntemi , proton tedavisi.” diye ekliyor.